رفتن به محتوا رفتن به پابرگ

گرما و ترمودینامیک نوشته ی زیمانسکی و دیتمن

نقد و بررسی : کتاب گرما و ترمودینامیک نوشته ی زیمانسکی و دیتمن

یافتن یک کتاب خوب برای ترمودینامیک دشوار است. حداقل من تا کنون کتاب تماما مطلوبی را ندیده ام. اما کتابی که امروزه میان دانشگاهیان مشهور است برایم بسیار جای تامل دارد. کتاب گرما و ترمودینامیک زیمانسکی به هیچ وجه شمایل یک کتاب ایده آل را ندارد! علی رغم چاپ آن تا نسخه ی هفتم، هنوز یک درسنامه ی خشک است و بس. البته در ایران به دلیل ترجمه، ویرایش ششم جا افتاده تر است. اما سوال مهم، اصلا چه فرقی می کند؟ بطن و بن مایه ی کتاب همان است که همان. هر از چندگاهی جلدش را تغییر می دهند و منتشرش می کنند.

فصل بندی های کتاب جالب نیست. بیان شیوایی نیز ندارد. اگرچه سعی شده که به مباحث تاریخی هم اشاره شود که مورد مهمی است، اما آنقدر بیان این کتاب نا روان است که شما را جلب نمی کند. برخی جاها نیز احساس می کنید که نویسنده در حال کلی گویی است. از طرفی در جبهه ی مقابل، توضیحات در خصوص برخی مفاهیم خام و گنگ است. به طوری که خواننده آرزو می کند کاش هیچ از تاریخ ماجرا نقل نمی شد و روی ارائه تمرکز صورت می گرفت.

ریاضیات کار نیز بسیار بد و گیج کننده معرفی می شود. جالب است که به جز دو سه مورد کوچک، ترمودینامیک ریاضیات خاصی ندارد! تماما مباحث دبیرستان است و بس. اما عجب اندر عجب که ارائه ی همان موارد کوچک ریاضی نیز پرت است. کل مذکورات را کنار بگذاریم. بار سنگین دیگر کتاب تمرین های بسیار بدش است. تمارین بخش مهم هر کتابیست و وزن خودآموزندگی را به دوش می کشد. در صورتی که عمده ی تمرینات این کتاب آبکی هستند و بار محاسباتی را یدک می کشند. در کل کتاب بدی است.

همراهی
اعلان به عنوان
guest

0 Comments
بازخورد درونی
نمایش تمامی کامنت ها

کتاب ها و مقالات

0
اگه دوست داشتید کامنت بگذاریدx