رفتن به محتوا رفتن به پابرگ

مقدمه ی فیزیک هسته ای نوشته ی کرین

نقد و بررسی : کتاب مقدمه ی فیزیک هسته ای نوشته ی کرین

مقدمه فیزیک هسته ای نوشته کنت کرین

در زمینه ی فیزیک هسته ای کتب مختلفی نگارش شده است. اکثر آن ها بسیارت خصصی و ویژه ی دانشجویان خاص این رشته می باشد. سخت است کتابی ساده و جامع برای این مبحث یافت شود. اساسا ذات این شاخه ی فیزیکی همین است. به نوعی فیزیک هسته ای مرز میان فیزیک و شیمی در بررسی خاصیت بنیادین مواد می باشد. مدل سازی های متفاوت و تفاسیر متفاوتش میراث شیمی، و مفاهیم و ریاضیاتش به ارث رسیده از فیزیک است. در این بین کتاب کرین، نه به عنوان کتاب درسی معقول، بلکه همچون دایرة المعارفی کامل وارد عمل می شود.

همانطور که اشاره شد این ذات این درس است. مابقی کتب هم همین هستند. خوبی کتاب کرین در ارائه ی منظمی از مطالب است. اینکه سر فصل دروس آن به یکدیگر پیوسته نیستند. خواننده با حداقل میزان درکی از پایه ی درس می تواند به سراغ هر فصل در هر زمان که می خواهد برود. شروع کتاب بسیار عالیست. تاریخچه و فلسفه درس بیان می شود. سپس تا حد لزوم مکانیک کوانتوم را مرور می کند. که پیشنهاد می کنم تمامی دانشجویان آن را ورق بزنند زیرا چنان شیوا و شیرین بیان شده که در یادگیری خود مباحث کوآنتوم نیز یاریتان می کند.

شیوایی بیان فقط برای این قسمت نیست. در فصول دیگر نیز ادامه دارد. رفته رفته مباحث مختلف فیزیک هسته ای پیش کشیده می شود. نکته ی جالب اینجاست که در شروع هر فصل به سراغ مقدمه ی تاریخی و توصیفی امر می رود. از اهداف پروژه شما را آگاه می کند. و با سلسله مراتب دور اندیشانه به سراغ ارائه مطالب می رود. جرئه جرئه مطالب را عرضه ی دانشجو می کند و آن را عذاب نمی دهد. تمرین هایش نیز واقعا مهم است و دانشجو را به دنبال نخود سیاه و سیاه مشق نمی فرستد.

در فصول آخر نیز به سراغ مهندسی ماجرا می رود. از راکتور های مختلف و ساز و کار آن ها تا ساخت بمب ها و سلاح های هسته ای! به کل شرح استخراج انرژی در فصول نسبتا پایانی برای ما عنوان می کند. و سپس به سراغ کاربرد های دیگر آن در حوزه ی پزشکی، فیزیک ذرات و اختر فیزیک می ورد. از این حیث بسیار جالب است و برگه برنده ی بزرگ کتاب نیز همین شاخه و برگ هایش که آن را به یک دایرة المعارف عالی در حوزه ی فیزیک هسته ای بدل می سازد.

همراهی
اعلان به عنوان
guest

0 Comments
بازخورد درونی
نمایش تمامی کامنت ها

کتاب ها و مقالات

0
اگه دوست داشتید کامنت بگذاریدx