رفتن به محتوا رفتن به پابرگ

کنکور، آزمون مرگ

کنکور آزمون مرگ

دلنوشته های داوینچی راجع به کنکور مسائلی جبران ناپذیر و زیان ده، نا عدالتی، از اصل افتادن، نقد های ما را از دست ندهید همین الان به صفحه بیایید

بازار نتایج کنکور داغ است و بهانه ی خوبی برای به رینگ بردن این غول عاری از منطق. انتخاب احمق ترین فرد دنیا راحت نخواهد بود. همانطور که انتخاب باهوش ترین فرد غیر ممکن است. اما اگر قرار باشد لیستی از احمق ترین افراد فراهم کنیم قطعا باید نام سازنده ی کنکور در آن باشد. چهارساعت آزمون آن هم به کل تستی برای سنجیدن تمام سواد یک دانش آموز. بحث حماقت طراح آزمون ما در رتبه ی عدم توانایی فهم فرم است. شما شاید بتوانید ازفرم آزمون تستی برای سنجش سواد فلسفی، فقهی، منطقی، تاریخی و یا حتی اجتماعی یک فرد بهره ببرید. و یک متر خوبی قلمداد شود. حتی برای اندازه گیری هوش تصویری، منطقی و استدلالی هم بار ها در آزمایش ها و مراکز معتبر علمی به کار گرفته شده است.

اما هیچکس نمی داند چرا باید سواد محساباتی را با چنین روش مسخره ای سنجید! ریاضی، فیزیک و شیمی از دروسی استدلالی هستند. در این دروس راه حل شما و نحوه ی نگرش شما به مسئله بسیار مهم تر از جواب نهایی است. زمانی که روش حل مسئله بدست آمد به اندازه کافی وقت دارید تا با دقت هرچه تمام تر محاسبات ملال آور را انجام دهید. فکر می کنم که البته مطمئنم مسئولان برگزاری این آزمون اصلا متوجه هیچ یک از گفته های من نیستند. مزخرف ترین انتظار این است که در فضایی پر از استرس، دانش آموز بیچاره را گوشه ی میزی نشانده و سوالی به ظاهر خفن را جلوی او گذاشته. بخواهیم آن را حل کند؛ سپس تمامی مراتب فکری و استدلالی او را بیندازیم دور و تنها جواب آخر او را نگاه کنیم! جوابی که حتی می شود با شانس هم به آن رسید!

چه ارزشی دارد وقتی ملاک برتری یک فردی تنها یک عدد است، ولو شیوه ی بدست آوردن می تواند کاملا غلط باشد. البته همیشه پس از بیان این جملات یک سری بادمجان دور قاب چین که گاها صرفشان در کنکور است ظاهر می شوند. شعارشان این است که دقت در محاسبه چقدر مهم است و با خطا در محاسبه چه فجایعی به بار نمی آید و فلان و بهمان. چشمشان را به هزار و یک میانبر و روش های شانسی که در این آزمون ممکن است به جواب مورد نظر رسید بسته اند. کورسوی عقل را نشانه رفتند و دم از اهمیت محسابه می زنند. اما جدا این عدد نهایی در چنین آزمونی چقدر مهم است؟

خب واقعا هیچ! به طور کلی عدد آخر در تمامی تئوری های محاسباتی نقش چندانی ندارند. مگر اینکه بخوایم نتایج را با یکدیگر مقایسه کنیم و به یک اصل علمی برسیم. و یا اصلا هدف چیز دیگری باشد و واقعا در حال انجام کار عملی باشیم. در این شرایط هم هزار کار برای بالا بردن دقت محاسبه در کنارمان است. از ماشین حساب های پیشرفته گرفته تا رایانه ها و بازبینی های دوره ای. اکثر نوابغ هم در رونوشت های اولیه مقالات و تئوری هایش غلط داشتند و دارند! این یک رویداد رایج است و از نیوتن و انیشتین گرفته تا هاوکینگ و فاینمن همگی با این بی دقتی ها رو به رو شدند. و کسی آن ها را به این خاطر شماتت نمی کند.

درخواست انیشتین از شما علم میخواهم در صفحه کنکور داوینچی

از تمام این ماجرا بگذریم دریچه ی سفسطه ی دیگری نیز باز است، که برای جلوگیری از شانسی بازی ما بارم منفی داریم! تا هرکس از جواب مطمئن است به سراغ جواب دادن آن برود! ای وای چقدر شما زرنگید! تمام صحبت من سر این است که در علوم تجربی مهم شیوه ی نگرش به حل مسئه است. دانش آموزی را فرض کنید که روش حل را یافته، مرحله به مرحله جلو می رود و فقط سر یک منفی و مثبت به جواب اشتباه می رسد! در فضای استرس آزمون هم هر بار مرور می کند اشتباهِ ریزش را یافت نمی کند. بلکه صرفا در می یابد استدلالش درست است و منطقا باید جواب نیز درست باشد. اما به راستی چه می شود؟

نمره ی منفی کنکور مثل پتکی زحمات قبلیش را نیز بر باد می دهد. و در عوض خوش خوشان آن خوش شانس الدوله ای می شود که روی هوا یه چیزی را تیک زده و از قضا درست از آب در آمده. این چه وقاحتیست که بخاطر اشتباهی سهوی، اندوخته ی پیشین کسی را خراب کنیم! مثال کمدیش چنین است که شخصی نا به عمد ناخش را بد بگیرد و ناخش را بشکند. حال ما ناخن گیر را گرفته و به جان ناخن هایی بیفتیم که قبلا به خوبی و تمیزی گرفته و آن ها را نیز بتراشیم! البته این تمامی حماقت در طرح این آزمون ملنگ نیست! اینکه در بخش عمومی مدت زمانی پاسخ گویی از یک دقیقه برای هر سوال کمتر است! بهانه ی ولنگ و وارشان این است که شما که نباید به تمامی سوال ها جواب بدهید!

آقای مخترع کنکور و بادمجان دور قاب چین ها، شما در حد و اندازه ای نیستید که کسی را از حقش معاف کنید. حق هر دانش آموزی است که بتواند به همه ی سوالات جواب بدهد. و این وظیفه ی شماست که با به کار انداختن عقل و فکرتان شرایط این کار را محیا کنید. این دیگر چه توجیهیست که به همه ی سوالات جواب ندهید! تعجب آور نیست که چرا معلمان شریف ما انقدر جایگاه والایشان را از دست داده اند! زیرا وقتی چنین آزمون مبتذلی با یک مهندسی افتضاح تدوین می شود، قطعا این سیرک دلقکانی خواهد داشت که روی صحنه ی آن برقصند و بگویند بیاید کلاس های ما تا به شما یاد بدهیم چطوری تست بزنید! چه می خواهید یاد دهید؟ اینکه چگونه به برخی سوالات جواب ندهند؟

این اوج و غایت آموزش ماست که دانش آموز ما سرش را بالا بگیرد و بگوید من میلیونی هزینه کردم تا بفهمم کدام سوالات را پاسخ ندهم! از جهاتی دیگر بخش مضحک قضیه تنها دروس عمومی را نشانه نمی گیرد! هستند دلقک هایی در میان مسیر نیازمند استدلال و منطق علم، راه های میان بر و تیر هوایی و بشکن و بالا بندازشان را می فروشند! تمام تقدس مراتب فکری را کنار گذاشته و سردر بیژامه پارتیشان تابلوی کلاس فیزیک نصب می کنند و عوض فیزیک واقعی راه حلشان این است که اگر در سوال، شرق را دیدی غرب را بزن و اگر غرب را دیدی شرق را بزن! برخی دیگر علم را با رینگ بوکس اشتباه گرفته اند.

تشبیه بعضی از افراد به دلقک ها

“آهای کنکوری بیا که می خوایم تست رو از پا دربیاریم!” یا مثلا ” بچه های توی خونه با همین روش تست رو زدیم رفت”. یا یکی دیگر، “در مقابل سوال گاردتون رو پائین نیارید”.

خب با چنین خزعبلاتی دانشجو روانه ی دانشگاه می کنیم! چه انتظاری باید داشت؟ اکثر این ملیجک ها هم سر کلاس قمپز علم نداشته ی خودشان را سر می دهند و مداوم معلم های شریف را بی سواد می خوانند. که البته خود من بار ها شاهد بی سوادی و گاها بی عقلی این عوام فریبان بودم. مطالبی سر تا سر دروغ و کلاه بردارانه. البته اگر ادعایی خلاف این را دارند من حاضر به مناظره هستم. اگر واقعا فکر کردند فضای مقدس علم جای لات بازیست و دنبال نفس کش می گردند، شخص خود من که قطعا کوچک ترین عضو خانواده ی بزرگ علم هستم سینه سپر کردم. با شهامت می گویم، تمامی این ها پهلوان پنبه ای بیش نیستند و جرات رویارویی ندارند.

برای درک وخامت اوضاع نیز نیاز به بالا پایین کردن بسیار نیست! چندین سال است که در بوق و کرنا کردند که رتبه های برتر کنکور و رشته های پول ساز همگی رقم های سنگین خرج کردند تا موفق شوند! چه کسی اجازه داده که در مدارس دروسی خاص تدریس شوند و در کنکور لعنتی از جای دیگر و منابع دیگر سوال بیاید تا نتیجه ی علم، این عمل مورد پسند خداوند و مورد ستایش اولیای الهی، عجین شود با دارندگی و برازندگی. از منظری دیگر نگاه کنیم. رتبه های برتر الآن کجایند؟ آن ور آب ها؟ اینش مهم نیست، دستاورد هایشان کجاست؟ کدام کنکوری رتبه برتری را می یابید که مرز های علوم را در نوردیده باشد و یا اختراعی دهن پر کن ثبت کرده باشد؟

هستند بسیاری که میلیاردی خرج می کنند، وارد دانشگاه های اسم و رسم دار می شوند و سر آخر تمام این ها آشیانه ای می شود برای رفتن به اروپا و عیش و نوش! و عاقبت کشاورز زاده و کارگر زاده ی بینوایی که دلش برای دانش وخدمت به میهن می تپد می شود قله های کم ارتفاع. سال ها باد انتقاد روانه ی این آزمون از پایه و بی اساس غلط بوده و مسئولین چه کردند؟ حذف دروس عمومی؟ اینکار تنها باعث می شود زنگ های دینی و ادبیات فارسی و انگلیسی نیز معلم های ریاضی و فیزیک و زیست و شیمی بیایند و دروس به ظاهر اصلی را آموزش دهند! که الحق مهم ترین درس فارسیست! البته به لطف این اندیشه ی مسئولین در مدارس بیش از پیش تحقیر می شود. زبان به طور کل بزرگترین عامل در فهم و درک انسانیست!

امروزه یکی از عوامل کم شدن میانگین آی کیو ی دانش آموزان سوای شرایط دشوار، همین حقیر شدن زبان فارسیست. مادامی که تسلط بر زبان فارسی کم باشد، دایره ی واژگان کم باشد، انتقال مطالب معطوف به واژه هایی با تصویر سازی کم باشد معلوم است بازده یادگیری پایین می آید. کافی است که سرمایه گذاری را به سمت زبان فارسی پیش می بردیم تا نتیجه ی بسیار مطلوب را می دیدیم! اگر مثالی هم می خواید به پدربزرگان و یا نسل برآمده از مکتب خانه ها نگاه کنید! نسلی که شاید به اندازه ی ما درس نخواندن اما همگی شاهد بودیم که چقدر باهوش و پخته هستند! صد البته نسلی که با گلستان و بوستان سعدی و قرآن و ادبیات قدرتمندی بر می خیزند انقدر بر همه چیز واقف هستند.

سر آخر از تمامی شما عذر می خواهم اگر حرف های دلم را تندو بی پرده زدم. و سرتان را درد آوردم. حرف بسیار بود و این تازه خلاصه ی بغض چندین ساله است. و سخن پایانی با کنکور پرستان که هرگز فکرش را نکنید که به آخرین ریسمان خود چنگ بزنید؛ که بقیه کشور ها هم آزمونی مشابه به کنکور دارند! خیر، هیچ موسسه ی مهمی چنین آزمون غیر استانداردی ندارد و از فرم آزمون تستی برای سنجش سواد ریاضی و فیزیک و شیمی استفاده نمی کند. ولی خب بگویم که حتی اگر چنین جایی باشد که از این متد استفاده کند باز هم به معنی تایید کاسبی شما نیست، این تنها نشان می دهد که در این دنیا احمق هایی مشابه شما وجود دارند که احساس تنهایی نکنید.

4 دیدگاه

 • اصغر
  نوشته شده تیر 25, 1403 در 4:49 ب.ظ

  لعنت به کنکور. پاره شدیم سرش. فقط کنکوریا می فهمن

 • delnaz
  نوشته شده مرداد 15, 1401 در 7:00 ق.ظ

  به نظرم در حال حاضر تغییر دادن این سیستم غیر ممکن چون دیگه کنکور تبدیل به منبع درآمد کلانی برای خیلی ها شده

 • زهرا علایی
  نوشته شده مرداد 13, 1401 در 9:49 ق.ظ

  ???

 • مهران
  نوشته شده مرداد 13, 1401 در 7:54 ق.ظ

  واقعا همینطوره که میگین

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اخبار و یادداشت ها

فوتبال و فیزیک

فوتبال و فیزیک فوتبال، مهیج ترین ورزش و سرگرمی دنیا. سالیانه موج شور احساسات و پول است که روانه ی این پدیده ی عجیب می شود. پدیده ای به شدت

مطالعه بیشتر
منجنیق چگونه کار میکند؟

منجنیق چگونه کار می کند

منجنیق چگونه کار می کند منجنیق ها کلاس درس فیزیک پایه هستند. هر کسی به خوبی می تواند ببیند که چطور با مفاهیم بسیار ساده ی فیزیک می شود ماشین

مطالعه بیشتر
این هفته، فیلم مورد انتظار اپنهایمر به سینماها می‌رسد که در آن کریستوفر نولان، کارگردان مشهور، روایت خود را درباره‌ی فیزیکدان نظری، رابرت اوپنهایمر، که در طول جنگ جهانی دوم پروژه منهتن را به راه انداخت تا اولین بمب اتمی را توسعه دهد، به تصویر می‌کشد. رابرت اوپنهایمر که در سال ۱۹۶۷ درگذشت، به عنوان یک رهبر کاریززماتیک، متفکر عمومی بلندپرواز و قربانی ترس از کمونیسم شناخته می‌شود که در سال ۱۹۵۴ به دلیل ارتباطات پیشین خود با کمونیست‌های مشکوک، مجوز امنیتی خود را از دست داد.

اوپنهایمر

جدا از فیلم هالیوودی، اوپنهایمر چقدر فیزیکدان خوبی بود؟ این هفته، فیلم مورد انتظار اوپنهایمر به سینماها می‌رسد که در آن کریستوفر نولان، کارگردان مشهور، روایت خود را درباره‌ی فیزیکدان

مطالعه بیشتر

صوت و سرعتش

صوت و سرعتش اصوات در همه جا قرار دارند. هرجایی که شما بتوانید دو تا چیز را با هم برخورد دهید، صدا دریافت می کنید. امروزه ما در موارد بسیاری

مطالعه بیشتر

ترمودینامیک و ظرفشویی

ترمودینامیک و ظرفشویی ترمودینامیک به کمک شستن ظرف ها و نجات کره ی زمین می آید. اغلب، ماشین های ظرفشویی معمولی تمامی ریزجانداران های مضر مانده در بشقاب ها، کاسه

مطالعه بیشتر
مدار سری و موازی

مدار سری و موازی

مدار سری و موازی امروزه حوزه ی الکترومغناطیس شاید فعال ترین شاخه ی فیزیک است.نمی توان با اطمینان گفت جذاب ترین ولی قطعا پر مسئله ترین حوزه نیز همین حوزه

مطالعه بیشتر
بازی زندگی

بازی زندگی کانوی

بازی زندگی کانوی اکثر فلاسفه و دانشمندان معتقد بوده و هستند که زندگی پیچیده است. و قوانین پیچیده ای دارد. شاید شما هم تا کنون با آن ها هم عقیده

مطالعه بیشتر
ماده ی تاریک کاندید جدیدی به نام اکسیون دارد

اکسیون، قلب ماده ی تاریک

یک قدم نزدیک تر به ماده ی تاریک دانشمندان استرالیایی در شرف حل یکی از رمز و راز های عالم، ماده ی تاریک. آزمایش ارگان (ORGAN) اولین آشکارساز بزرگ ماده

مطالعه بیشتر
اولین تصویر ابر تلسکوپ جیمز وب طلوع عصر جدیدی را درشاخه ی نجوم و اخترفیزیک رقم زد.

جیمز وب، درگاه زمان

جیمز وب : به سوی بینهایت و فراتر از آن اولین تصویر ابر تلسکوپ جیمز وب طلوع عصر جدیدی را درشاخه ی نجوم و اخترفیزیک رقم زد. با این تکنولوژی

مطالعه بیشتر
بوزون هیگز ده ساله شد

بوزون هیگز ده ساله شد

بوزون هیگز ده ساله شد بزون هیگز ده ساله شد: دیشب یعنی 13 تیر 1401 سالگرد کشف ذره ی هیگز معروف به ذره خدا در آزمایشگاه سرن اروپا بود. اهمیت

مطالعه بیشتر